Newsletter

chcesz otrzymywać wiadomości o nowościach? zostaw nam swój email! 

Turystyka i zabytki

Teren Rydzyny, ukształtowany jest przez trzy malownicze krainy: Równinę Leszczyńską na północy, Wał Bojanowski na południowym wschodzie i dzielące je Obniżenie Rowu Polskiego. Na terenie gminy znajduje się również fragment III Krzywińsko - Osieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Oatrakcyjności turystycznej Rydzyny decyduje duża liczba zabytków, a także mozaika terenu, a więc znaczne powierzchnie leśne, kompleksy łąk w dolinie Rowu Polskiego, jak również Rów Polski, na których rozwijają się turystyka piesza, rowerowa, konna, wycieczki edukacyjne, turystyka pobytowa, w tym agroturystyka, a także liczne imprezy kulturalne i sportowe oraz festyny rekreacyjno-sportowe. Atutem gminy jest także dobra baza hotelowo-gastronomiczna.

Rydzyna jest miastem – zabytkiem. Objęta jest opieką konserwatorską z uwagi na zachowany XVIII - wieczny układ przestrzenny oraz liczne zabytkowe budowle. Nazywana jest „perłą polskiego baroku” i uznawana jest za największą atrakcję turystyczną regionu leszczyńskiego oraz jedną z większych atrakcji turystycznych Wielkopolski. Najcenniejszym z rydzyńskich zabytków jest barokowy Zamek z XV-XVII w., dawna rezydencja króla Stanisława Leszczyńskiego i książąt Sułkowskich, wzniesiona przez J. S.
Bellottiego i rzymianina osiadłego w Rydzynie Pompeo Ferrariego. Zamek wraz z przylegającym do niego parkiem i terenami przyległymi stanowią jeden z najcenniejszych w Polsce zespołów pałacowo - parkowych.

W zamku mieszczą się hotel i centrum konferencyjne. Odbywają się w nim również liczne imprezy kulturalne, gromadzone są kolekcje artystyczne i przyrodnicze. Zamek organizuje cieszące się uznaniem Koncerty Noworoczne, międzynarodowe rajdy pojazdów zabytkowych, historyczne imprezy plenerowe. Obiekt jest licznie odwiedzany przez turystów krajowych i zagranicznych. W 1994 roku
Zamek w Rydzynie otrzymał prestiżowe wyróżnienie międzynarodowej organizacji „Europa Nostra” w uznaniu doskonałości restauracji wspaniałego barokowego Zamku.

Życzenia Świąteczne